HOME
The Info List - Imperial College Boat Club


--- Advertisement ---



Imperial College
Imperial College
Boat Club is the rowing club for Imperial College
Imperial College
and has its boat house on the River Thames
River Thames
in Putney, London, United Kingdom.

Contents

1 History 2 Coaching 3 Major event wins and international competition 4 See also 5 External links

History[edit] It was housed from 1919 in Thames Rowing Club
Thames Rowing Club
but has had its own boathouse since 1938. The club has been highly successful, with many wins at Henley Royal Regatta including most recently in 2013 with victory in The Prince Albert Challenge Cup event. The club has been home to numerous National Squad oarsmen and women and is open to all rowers not just students of Imperial College
Imperial College
London. The Gold medal winning GB 8+ at the 2000 Sydney Olympics
Sydney Olympics
had been based at Imperial College's recently refurbished boathouse and included 3 alumni of the college along with their coach Martin McElroy. Coaching[edit] The most famous of Imperial College
Imperial College
Boat Club's coaches is Bill Mason. Bill is a former Olympic oarsman himself and for many years was head coach and director of rowing at Imperial College
Imperial College
Boat Club. In that time he was responsible for numerous Henley Royal Regatta
Henley Royal Regatta
and Henley Women's Regatta wins. He coached athletes at the club from novices up to international and developed the club substantially during his time in charge. Until 2008 the head coach was Simon Cox who, after taking over from Simon Dennis in 2005, went on to coach the Henley Royal Regatta winning crew in 2006, before taking up a position with Swiss Rowing. His replacement was Olympic Gold Medallist Steve Trapmore
Steve Trapmore
who coached the club until September 2010, when he moved on to coach Cambridge University Boat Club. Don McLachlan took over from 2010 until leaving in April 2013 to become lead coach at Rowing Ireland, just before the club won Henley Royal Regatta
Henley Royal Regatta
again a few months later. Major event wins and international competition[edit]

Henley Royal Regatta
Henley Royal Regatta
wins  

Year Event Crew

2013 The Prince Albert Challenge Cup J.C.Rankin, H.C.J.Goodier, B.R.Spencer-Jones, T.P.Richards, cox: E.J.Smith, coach Stuart Whitelaw

2011 Visitors' Challenge Cup J. Kirkwood

2010 Visitors' Challenge Cup J. Kirkwood

2008 Visitors' Challenge Cup G. Whittaker, S.Hislop, coach Steve Trapmore

2006 The Prince Albert Challenge Cup B. Smith, O. Moore, W. Laughton, O. Tietz, cox:A.Williams, coach Simon Cox (new record time)

2004 Men's Student Coxed Fours S.Hislop, G. Whittaker, H. Mackenzie, E. Johnson, cox:S. Pierce, coach Simon Dennis and Bill Mason

2002 Visitors Challenge Cup D. Marett, D. Gillard, coach Bill Mason

1998 Temple Challenge Cup P. Holt, S.Jones, N. Atkins, R. Sanders, J. Davenport, R. Dennis, coach Bill Mason

1996 Grand Challenge Cup S. Wall, D. Gillard, S. Dennis, L. Attrill, L. Grubor, R. Dunn, M. Kettle, P.Wilson, cox: J.Goodwin, coach Martin McElroy

1995 Thames Challenge Cup L. Attrill, T. Gale, J. Botterill, A. Kershaw, A. Warnock, P. Wilson, S. Dennis, R. Lucas, cox: J. Goodwin, coach Martin McElroy (new record time)

1994 Temple Challenge Cup J. Wells, G. Ingram, J. Einthoven, L. Attrill, J. Moore, A. Ryder, J. Botterill, J. Bichard, cox:J. Goodwin, coach Bill Mason

1994 Visitors Challenge Cup B. Poulton, E. Wild, A. Green, M. Kettle, coach Bill Mason

1992 Ladies' Challenge Plate L. Morgan, D. Forster, E. Wild, A. Green, L. Grubor, J. Waller, S. Ellis, B. Poulton, cox:C. Boon, coach Bill Mason (new record time)

1992 Temple Challenge Cup C. Parks, P. Reilly, K. Foreman, J. Bichard, M. Kettle, T. Miller, S. Puttick, T. Beddoe, cox A. Coddrington, coach Bill Mason (new record time)

1990 Henley Prize (later renamed Temple Challenge Cup) coach Bill Mason

1987 Visitors Challenge Cup G. Pooley, coach Bill Mason

1985 Visitors Challenge Cup G. Pooley, A. Spalding, G. Harding, K Steinlechner. coach Bill Mason

1978 Ladies' Challenge Plate

1968 Visitors Challenge Cup

1946 Thames Challenge Cup

1923 Wyfold Challenge Cup

Henley Women's Regatta
Henley Women's Regatta
wins  

Year Event Crew

2015 Elite Lightweight Pairs J. Hubbard, N. Mason, Coach Jamie Low

2006 Senior Eights S. Supponen, R. Davies, C. Mynhardt, C. Greenhalgh, N. Smith, R. Bradbury, G. Bradbury, M. Petronikolos, cox:J. Fukuta, coach Bill Mason

2006 Elite Lightweight Singles M. Pauls, coach Bill Mason

2005 Intermediate Coxed Fours S. Supponen, C. Greenhalgh, N. Smith, N. Evans, cox:L. Sutcliffe, coach Laura Middleton

2005 FISA Senior B Lwt 1x R. Davies, coach Laura Middleton

2001 Club Coxed Fours T. King, E. Williams, J. Taylor, P. Keegan, cox:J. Ellis, coach Tony Reynolds

2001 Elite Lightweight Singles A. Eastman

2000 College Eights C. Coats, R. Stainforth, J. Taylor, T. King, P. Keegan, E. Williams, A. Eastman, coach Bill Mason and Andy Green

1997 College Eights and Invitation University Eights S. Davies, R. Dixon, J. Williams, M. Hirsch, A. Trickey, J. Belbeck, K. Jourdan, A. McDonald, cox N. Tan, coach Guy Ingram

1996 Club Eights H. James, J. Belbeck, A. Smith, K. Wehrheim, A. Trickey, S. Khan, K. Jourdan, A. McDonald, cox N. Tan, coach Guy Ingram (new record time)

Great Britain Rowing Olympic vests  

Year Competition Event Result Crew

2016 Rio Olympic Games Women's Eight Silver M. Wilson, Z. Lee

2012 London
London
Olympic Games Women's Quad 6th M. Wilson

2012 London
London
Olympic Games Men's Lwt Reserve

A. Freeman-Pask

2004 Athens Olympic Games Men's Pair 7th R. Dunn

2004 Athens Olympic Games Men's Eight 9th D. Ouseley

2000 Sydney Olympic Games Men's Eight Gold L. Attrill, S. Dennis, L. Grubor, coach Martin McElroy

2000 Sydney Olympic Games Reserve

R. Dunn

1996 Atlanta Olympic Games Lwt Reserve

S. Ellis

1996 Atlanta Olympic Games Hwt Reserve

G. Pooley

1992 Barcelona Olympic Games Men's Quad Scull 13th G. Pooley

Great Britain Rowing Senior International vests  

Year Competition Event Result Crew

2015 World Championships - Aiguebelette Men's Lwt Coxless Pair Gold S. Scrimgeour

2015 World Championships - Aiguebelette Men's Coxed Pair Gold H. Fieldman

2015 World Championships - Aiguebelette Women's Eight 4th Z. Lee, D. Etiebet

2015 World Championships - Aiguebelette Women's Quad 8th M. Wilson

2009 World Championships - Poznan Men's Lwt Coxless Pair 5th O. Mahony, coach Steve Trapmore

2009 World Championships - Poznan Men's Lwt Eight (Germany) 6th O. Tietz

2009 World Championships - Poznan Men's Lwt Single Scull 8th A. Freeman-Pask, coach Steve Trapmore

2008 World Championships - Linz Men's Lwt Single Scull 13th A. Freeman-Pask

2008 World Championships - Linz Women's Lwt Single Scull 9th M. Pauls

2007 World Championships - Munich Women's Lwt Quadruple Scull 2nd M. Pauls

2006 World Championships - Dorney Men's Coxed Four 5th S. Pearce

2003 World Championships - Milan Men's Coxless Four Silver R. Dunn

2002 World Championships - Seville Men's Coxless Four Silver R. Dunn

2002 World Championships - Seville Men's Coxed Four Gold L. Grubor

2002 World Championships - Seville Men's Coxless Four Silver R. Dunn

2001 World Championships - Lucerne Men's Coxless Four Gold R. Dunn

2001 World Championships - Lucerne Men's Eight 5th L. Attrill, S. Dennis, L. Grubor, coach Martin McElroy

2000 World Championships - Zagreb Men's Coxed Four Gold R. Dunn

1999 World Championships - St. Catharines Men's Eight Silver L. Attrill, L. Grubor, coach Martin McElroy

1999 World Championships - St. Catharines Men's Coxed Four Silver R. Dunn

1999 World Championships - St. Catharines Men's Pair 5th S. Dennis

1998 World Championships - Cologne Men's Eight 7th L. Attrill, coach Martin McElroy

1998 World Championships - Cologne Men's Coxed Four 8th R. Dunn, M. Hussey

1997 World Championships - Aiguebellette Men's Eight 4th L. Attrill, R. Dunn, S. Dennis, coach Martin McElroy

1994 World Championships - Indionapolis Lwt Eight Gold S. Ellis

Great Britain Rowing U23 International vests  

Year Competition Event Result -

2015 U23 Worlds - Plovdiv Women's Double 4th G. Francis

2014 U23 Worlds - Varese Women's Eight Silver G. Francis

2014 U23 Worlds - Varese Lwt Four Silver T. Richards

2014 U23 Worlds - Varese Lwt Pair Silver W. Kimberley

2013 U23 Worlds - Linz Lwt Four Silver T. Richards

2013 U23 Worlds - Linz Lwt Pair Silver W.Kimberley

2013 U23 Worlds - Linz Women's Lwt Quad Bronze R. Atkinson

2012 U23 Worlds - Trakai Lwt Pair 4th W. Kimberley

2012 U23 Worlds - Trakai Lwt Quad 9th T. Richards

2011 U23 Worlds - Amsterdam Lwt Four 7th J. Kirkwood

2011 U23 Worlds - Amsterdam Lwt Quad 7th J. Butler, W. Kimberley

2011 U23 Worlds - Amsterdam Coxed Four 5th H. Goodier

2010 U23 Worlds - Brest Women's Four 4th L. Howard-Merrill

2010 U23 Worlds - Brest Lwt Four GOLD J. Kirkwood

2010 U23 Worlds - Brest Men's Eight Bronze H. Fieldman

2009 U23 Worlds - Roudnice Men's Eight Bronze H. Fieldman

2007 U23 Worlds - Strathclyde Coxless Four Bronze O. Moore

2007 U23 Worlds - Strathclyde Lwt Quad 5th A. Freeman-Pask

2007 U23 Worlds - Strathclyde Men's Eight 6th W. Laughton

2007 U23 Worlds - Strathclyde Men's Single Scull 11th B.Smith

2006 U23 Worlds - Hazewinkel Coxless Pair Bronze B. Smith, O. Moore, coach S. Pearce

2003 U23 Worlds - Belgrade Coxless Four 11th G. Whittaker, E. Johnson

2002 U23 Worlds - Genoa Coxless Four 7th A. Rivers

2000 U23 Nations Cup - Copenhagen Coxed Four GOLD A. Rivers, A. Warner

2000 U23 Nations Cup - Copenhagen Coxless Four 7th S. Jones

1996 U23 Nations Cup - Hazewinkel Coxless Four GOLD L. Attrill, S. Dennis, R. Dunn, S. Eyre, coach Martin McElroy

1995 U23 Nations Cup - Groningen Men's Eight 9th L. Attrill, S. Dennis, T. Gale, A. Kershaw, A. Warnock, coach Martin McElroy

Wingfield Sculls
Wingfield Sculls
  

Year Event Champion Time

2015 Men's Champion T. Richards 21.40

2014 Men's Champion T. Richards 21.06

Women's Champion M. Wilson 21.31

2011 Men's Champion A. Freeman-Pask 19.41 (record)

See also[edit]

University rowing (UK) Rowing on the River Thames

External links[edit]

Imperial College
Imperial College
London
London
Boat Club IC Empire (archive from 2001-2003)

v t e

Imperial College
Imperial College
London

Academics

Faculties and schools

Faculty of Engineering Faculty of Medicine Faculty of Natural Sciences Imperial College
Imperial College
Business School School of Medicine

Departments and centres

Centre for the History of Science, Technology and Medicine Department of Civil & Environmental Engineering Department of Chemical Engineering Grantham Institute - Climate Change and Environment Partnership for Child Development
Partnership for Child Development
(PCD) London
London
Centre for Nanotechnology OPAL Soil Centre Royal School of Mines Schistosomiasis Control Initiative
Schistosomiasis Control Initiative
(SCI)

Campus

Albertopolis Beit Hall Exhibition Road Halls of Residence Queen's Gate Queen's Lawn Queen's Tower Silwood Park Skempton Building South Kensington Wilson House

People

President & Rector: Alice Gast Provost: James Stirling Visitor: Andrea Leadsom

Academics List of Imperial College
Imperial College
London
London
people List of Nobel laureates affiliated with Imperial College
Imperial College
London

Student life

Imperial College
Imperial College
Union Bottle match El Salvador Project Felix Boat Club Gliding Club Imperial College
Imperial College
Radio International Volunteers (Project Nepal) Royal College of Science Union

Other

Academic dress Diploma of Imperial College Imperial College
Imperial College
Act 1997 Imperial Innovations

Affiliates

Medical

Central Middlesex Hospital Chelsea and Westminster Hospital Ealing Hospital Francis Crick Institute Harefield Hospital Hillingdon Hospital Imperial College
Imperial College
Healthcare

Charing Cross Hospital Hammersmith Hospital Queen Charlotte's and Chelsea Hospital St Mary's Hospital Western Eye Hospital

Medical Research Council Mount Vernon Hospital Northwick Park Hospital Royal Brompton Hospital St. Mark's Hospital St Peter's Hospital West Middlesex University Hospital

Other

Association of Commonwealth Universities Association of MBAs European University Association G5 Golden triangle League of European Research Universities Oak Ridge Associated Universities Russell Group Thomas Young Centre University of London

Category Commons

v t e

Tideway
Tideway
rowing clubs

Active

Auriol Kensington Rowing Club Barn Elms Rowing Club Barnes Bridge Ladies Rowing Club Curlew Rowing Club Cygnet Rowing Club Fulham Reach Boat Club Furnivall Sculling Club HSBC Rowing Club London
London
Rowing Club Mortlake Anglian & Alpha Boat Club Parr's Priory Rowing Club Poplar Blackwall and District Rowing Club Putney
Putney
Town Rowing Club Quintin Boat Club Sons of the Thames Sport Imperial Boat Club Thames Rowing Club Thames Tradesmen's Rowing Club Tideway
Tideway
Scullers School Twickenham Rowing Club Tyrian Club Vesta Rowing Club

Schools

Chiswick School Boat Club Dulwich College Boat Club Emanuel School Boat Club Godolphin and Latymer School Boat Club Latymer Upper School Boat Club London
London
Oratory School Boat Club King's College School Boat Club St Paul's School Boat Club St Paul's Girls' School Boat Club Westminster School Boat Club

Universities

Imperial College
Imperial College
Boat Club Imperial College
Imperial College
School of Medicine Boat Club London
London
School of Economics Rowing Club King's College London
London
Boat Club Roehampton University Rowing Club Royal Free and University College Medical School Boat Club Royal Veterinary College Boat Club St Bartholomew's and Royal London
London
Boat Club St George's Medical School Boat Club University College London
London
Boat Club University of London
London
Boat Club Westminster University Boat Club

Former

Argonaut Club St George's Club Thames Club

Relocated

Leander Club
Leander Club
(and hosts the re-established, intermittently competing Star & Arrow Club)

Ti

.